1 / 6
Adventní koncert II • Markéta Cukrová
Jen trochu mimo adventní náladu, zato však k čiré barokní kráse vykročíme koncertem souboru houslisty České filharmonie Viktora Mazáčka a mezzosopranistky Markéty Cukrové. Kombinace světských a sakrálních děl Antonia Vivaldiho poskytne prostor k zamyšlení, avšak také k obdivu kompozičního i interpretačního umění.
Program
Antonio Vivaldi
Sinfonia h moll, RV 169 „Al sancto sepolcro“
Nisi dominus (Cum dederit), RV 607
Komorní koncert D dur, RV 96
In furore iustissimae irae, RV 626
Komorní koncert F dur, RV 100 „La Serenissima“
Qui sedes ad dexteram patris, árie z Gloria D dur, RV 589
Účinkující
Markéta Cukrová mezzosoprán
Helena Jiříkovská, Viktor Mazáček housle
Jiří Poslední viola
Jakub Dvořák violoncello
Lucie Brotbek Prochásková flétny
Ondřej Šindelář fagot
Filip Dvořák cembalo

Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty (orchestrální, komorní, edukační) začne 2. června 2025 v 10.00.
Prodej jednotlivých vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky zahájíme 10. září 2025 v 10.00.
Zákaznický servis České filharmonie
Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz
Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.
Účinkující
Markéta Cukrová mezzosoprán
Mezzosopranistka Markéta Cukrová je pro svou neobyčejnou všestrannost a cit pro styl vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy ve stylové interpretaci jí vynesly spolupráci s renomovanými soubory a orchestry (Mala Punica, La Risonanza, Collegium Marianum, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Orkiestra Historyczna, Česká filharmonie, Vlámská filharmonie ad.), s nimiž se podílela na více než dvaceti nahrávkách. Uznání si vysloužily její interpretace písňového repertoáru (Haydn, Mozart, Tomášek, Berlioz) za doprovodu kladívkového klavíru. Zájmu evropské odborné veřejnosti se těší album s áriemi J. D. Zelenky s Ensemble Tourbillon a nahrávka Stabat Mater J. J. Ryby s orchestrem L’armonia terrena, jež obdržela ocenění Diapason d’Or 2017. V roce 2018 vydala CD s Moravskými dvojzpěvy Antonína Dvořáka za doprovodu Vojtěcha Spurného na originální klavír z pozůstalosti Antonína Dvořáka (Bösendorfer, Vídeň 1879); v roce 2022 pak nahrávku písní Bohuslava Martinů a Benjamina Brittena za doprovodu Iva Kahánka, jež byla nominována na Ceny Anděl. Vedle písní se věnuje též oratornímu a symfonickému repertoáru.
Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se věnuje i hudebnímu divadlu. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula na Händelfestspiele v Göttingenu si vysloužila nadšené kritiky a pozvání festivalu k samostatnému recitálu. V rozsáhlém repertoáru od Monteverdiho po Kaiju Saariaho pravidelně hostuje v Národním divadle v Brně, Praze a Ostravě. V roce 2022 nastudovala s Českou Filharmonií pod vedením Semjona Byčkova roli 2. žínky v Dvořákově Rusalce, o rok později přijala pozvánku berlínské Staatsoper Unter den Linden na hostování v Charpentierově Médee pod taktovkou sira Simona Rattla. V uplynulých letech byla dvakrát nominována do úzkého výběru na cenu Opera Plus Award pro Nejlepší operní zpěvačku sezóny a na tři další významná ocenění (Ceny Thálie, Jihočeská Thálie a Classic Prague Awards).
Absolventka pěveckého oboru na Státní konzervatoři v Bratislavě, soukromých lekcí zpěvu u Marie Urbanové, ale také anglistiky na FF UK se věnuje rovněž pedagogické činnosti a je překladatelkou knihy rozhovorů o technice a výuce zpěvu proslulé pedagožky Margreet Honig. Ta vyšla v českém jazyce pod názvem Skutečný zpěv.
Helena Jiříkovská housle
Helena Jiříkovská se během studií v Plzni, Praze, Berlíně a při účasti na mistrovských kurzech profesně zdokonalovala pod vedením vynikajících osobností, jako jsou Jindřiška Holotová, Jiří Tomášek, Jan Tomeš, Eduard Grač, Jacques Ghestem nebo Isaac Stern. Jako sólistka vystoupila s českými i zahraničními orchestry (Bamberští symfonikové, Symfonický orchestr lipského rozhlasu MDR, Symofnický orchestr hl. m. Prahy FOK, Talichův komorní orchestr aj.), jako komorní hráčka vystoupila na nejvýznamnějších koncertních pódiích, jako jsou londýnská Wigmore Hall, amsterdamský Concertgebouw či newyorská Carnegie Hall.
Od roku 1996 působí jako koncertní mistr Talichova komorního orchestru, stejnou funkci zastává i v Českém národním symfonickém orchestru. V minulosti byla členem Smetanova klavírního tria, Janáčkova klavírního tria a v letech 2008–2022 primáriem Škampova kvarteta. Spolu s ním působila také pedagogicky. Vedle mistrovských kurzů například pro Lake District Summer Music Festival nebo Dartington Summer School jmenujme zejména spolupráci s londýnskou Royal Academy of Music.
Viktor Mazáček 2. housle

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jaroslava Štětiny a Akademii múzických umění absolvoval u profesora Ivana Štrause. Od roku 1994 je členem skupiny 1. houslí orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a spolupracuje s mnoha renomovanými ansámbly jako jsou Konvergence, Camerata Bohemica a Capella Regia Praha. Je koncertním mistrem Komorního orchestru Dvořákova kraje. Od roku 2015 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.
Jiří Poslední viola

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. J. Ziky a komorní hru u Josefa Vlacha a Viktora Moučky z legendárního Vlachova kvarteta. Je vyhledávaným komorním hráčem. Účinkoval mimo jiné v souborech Šroubkovo kvarteto, Joseph trio, Pražští barokní sólisté a Capella Regia Praha. Pravidelně vyučuje na mezinárodních kurzech komorní hudby Ameropa v Praze. V roce 1997 se stal členem violové skupiny orchestru České filharmonie. Od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.
Jakub Dvořák violoncello

Na violoncello začal hrát v sedmi letech. První hudební vzdělání získal v Lidové škole umění v Chotěboři, kde vzbudil pozornost violoncellisty Václava Jírovce a věhlasného profesora Mirko Škampy. Toto setkání sehrálo důležitou roli v jeho dalším profesním formování, neboť se brzy poté stal v Praze Škampovým soukromým žákem. Zde začal sbírat i svoje první komorní a orchestrální zkušenosti. Stal se členem studentského klavírního tria a Pražského studentského orchestru, známého jako líheň muzikantských talentů, s nímž absolvoval četná turné do zahraničí. Po maturitě na gymnáziu byl v roce 1986 přijat jako jeden z nejmladších studentů na pražskou Akademii múzických umění, přičemž studium na hudební fakultě bez předchozích zkušeností z konzervatoře je velmi neobvyklé. Obor violoncello absolvoval ve třídě profesora Rudolfa Lojdy v roce 1990.
Již během studií byl členem nejrůznějších souborů a orchestrů (Pražský komorní orchestr, Virtuosi di Praga, Český komorní orchestr, Symfonický orchestr Českého Rozhlasu). Později se stal spoluzakladatelem komorních souborů Joseph Trio, Musica Gaudeans, Concertino Notturno Praha, Virtuosi di basso a Capella Regia Praha (zaměření na historickou interpretaci). S kvartetem Musica Gaudeans se dvakrát po sobě zúčastnil finále mezinárodní soutěže v Japonské Osace a absolvoval desítky úspěšných vystoupení nejen na domácích pódiích, ale i v Německu, Švýcarsku, Saudské Arábii, Řecku a na Slovensku. Pro své interpretační kvality a bohaté umělecké zkušenosti je hojně vyhledávaným komorním hráčem.
Od roku 2000 se věnuje smyčcovému souboru České filharmonické kvarteto, jehož je zakládajícím členem. Spolu s ním vystupuje po celé České republice, ale slavil s ním i úspěchy na turné v Japonsku, Izraeli, Lucembursku, Velké Británii, Skotsku, Německu a na Slovensku. S tímto souborem natočil několik CD. V roce 2016 založil s flétnistkou Lucií Brotbek Procháskovou a klavíristou Václavem Máchou Klavírní trio českých filharmoniků AMALIA, které si vytyčilo za cíl popularizaci a provádění výtečných skladeb napsaných pro toto méně obvyklé nástrojové obsazení.
Lucie Brotbek Prochásková flétna
Ondřej Šindelář fagot
Filip Dvořák cembalo