1 / 6
Český spolek pro komorní hudbu • Englichová, Veverka
Vilém Veverka a Kateřina Englichová si celá léta udržují image konvencemi nesvázaných umělců. V závěru cyklu DK se tak díky nim ještě jednou vrátíme k Náhrobku, i tentokrát v netradiční instrumentaci. Novou podobu známým motivům dává i harfová Fantazie na Mou vlast, protagonistům blízkou soudobou hudbu pak reprezentuje Wajsarova Miniatura.
Program
Maurice Ravel (arr. Otomar Kvěch)
Le Tombeau de Couperin – Náhrobek Couperinův
Ilja Hurník
Tombeau de Köchel pro hoboj a harfu
Bedřich Smetana (arr. Hanuš Jan Trneček)
Fantazie na symfonickou báseň Vltava
Petr Wajsar
Miniatura pro hoboj a harfu
Účinkující
Kateřina Englichová harfa
Vilém Veverka hoboj

Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty (orchestrální, komorní, edukační) začne 2. června 2025 v 10.00.
Prodej jednotlivých vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky zahájíme 10. září 2025 v 10.00.
Zákaznický servis České filharmonie
Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz
Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.
Účinkující
Kateřina Englichová harfa
Kateřina Englichová, držitelka ceny Prague Classic Award, patří k výrazným osobnostem evropského interpretačního umění. Spolupracuje s významnými domácími i zahraničními umělci a soubory; je zvána do porot interpretačních soutěží (např. světově nejprestižnější harfová soutěž „Israel Harp Competition“).
Studovala konzervatoř v Praze a Curtisův Institut ve Filadelfii; v létě 2017 dokončila postgraduální studium na Hochschule für Musik Hannse Eislera v Berlíně. Sama je nyní profesorkou hry na harfu na Pražské konzervatoři a vede mistrovské kurzy u nás i v zahraničí (USA, Kanada, Velká Británie, Hongkong ad.).
Nahrála více než 40 CD (mezi nimi např. i Ceremony of Carols B. Brittena s Kühnovým dětským sborem). Natočila tři „covidová“ CD; první z nich pokřtila se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou na festivalu Smetanova Litomyšl a CD Nocturne s houslistkou Silvií Hessovou na festivalu Mahler Jihlava. Věnuje se také soudobé hudbě a premiérovala řadu skladeb napsaných přímo pro ni.
Vilém Veverka hoboj
Přední český hobojista a pedagog Ostravské univerzity Vilém Veverka se v roce 2003 stal vítězem prestižní soutěže Sony Music Foundation a od té doby si vybudoval pozici mezinárodně respektovaného sólisty a komorního hráče. Ve světovém kontextu realizoval ty nejnáročnější projekty a v mnoha ohledech tak výrazně posunul dosavadní hudební kritéria a to až na pomyslnou hranici „lidských možností“, což ho řadí mezi globálně nejrenomovanější interprety svého oboru.
Kromě pražské HAMU vystudoval také prestižní Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin (Dominik Wollenweber) a v rámci Karajanovy akademie působil u Berlínských filharmoniků. Jako sólista vystoupil s mnoha významnými orchestry v Evropě, Americe i Asii a v české či světové premiéře provedl řadu technicky náročných koncertantních skladeb druhé poloviny 20. století a současnosti. Je zakládajícím členem elitních hudebních souborů Ensemble Berlin-Prag a PhilHarmonia Octet i progresivní „Trans-Fusion“ formace Vilém Veverka TRIOplus. Se svou vlastní „kapelou“ Ultimate W Band se specializuje na žánrovou fúzi (album Next Horizon, 2020). Od roku 2009 spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon, u kterého vydal řadu vysoce ceněných nahrávek.
Je ambasadorem francouzského výrobce Buffet-Crampon, v současnosti hraje na model Virtuose.
Skladby
Maurice Ravel
Le Tombeau de Couperin – Náhrobek Couperinův
Ilja Hurník
Tombeau de Köchel pro hoboj a harfu
Bedřich Smetana
Fantazie na symfonickou báseň Vltava
Petr Wajsar
Miniatura pro hoboj a harfu