London Symphony Orchestra • Antonio Pappano

Rudolfinum — Dvořákova síň Cena od 1200 do 2900 Kč

Česká filharmonie poprvé otevírá brány své vlastní abonentní řady Londýnskému symfonickému orchestru. Symbolicky při příležitosti padesátého výročí úmrtí Benjamina Brittena. Sinfonii da Requiem doplní Pátá symfonie Gustava Mahlera, která je podle dirigenta Antonia Pappana oslavou nádhery života.

Program

Benjamin Britten
Sinfonia da Requiem, op. 20 

Gustav Mahler
Symfonie č. 5 cis moll 

Účinkující

Antonio Pappano dirigent
London Symphony Orchestra

Koncert z řady C
Fotografie ilustrujicí událost London Symphony Orchestra • Antonio Pappano

Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty (orchestrální, komorní, edukační) začne 2. června 2025 v 10.00.

Prodej jednotlivých vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky zahájíme 10. září 2025 v 10.00.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

„Kromě toho, že se jedná o čistě náboženskou hudbu křesťanské podstaty, melancholický tón její melodické struktury i rytmu ji činí zcela nevhodnou pro uvedení při příležitosti naší národní oslavy.“
– Fuminaro Konoe, prezident výboru pro pořádání oslav výročí japonské císařské dynastie v dopise Benjaminu Brittenovi

Není divu, že zadavatel skladby na oslavu vládnoucí japonské dynastie Sinfonii da Requiem odmítl jako urážlivou. Když měla nakonec kompozice 29. března 1941 premiéru, obsahovala už pouze věnování památce skladatelových rodičů. 

„Snažím se být proti válce, jak nejvíc to jde,“ pronesl Britten v rozhovoru pro The New York Sun v dubnu 1940. Militarizující Japonsko už mělo za sebou invazi do Číny a přibližovalo se oficiálnímu vstupu do druhé světové války. V prosinci 1941 podniklo brutální útok na základnu Pearl Harbor. 

Anděl smrti se v únoru 1901 vznášel i nad čtyřicetiletým Gustavem Mahlerem. Skladatel utrpěl náhlé vnitřní krvácení a jen o kousek unikl fatálnímu konci. Pátou začal umělec skládat v létě 1901 na svém sídle v Korutansku, kam se uchýlil v rámci regenerace. Poslední dvě věty napsal následujícího léta rovněž poblíž osady Maiernigg, nyní již ve společnosti své těhotné novomanželky Almy.
 
Podle dirigenta Londýnského symfonického orchestru Antonia Pappana je vyznění Mahlerových symfonií optimistické: „Všechno to mluvení o smrti má jasné poselství, tedy jeho lásku k životu, ne ke smrti. Smrt je součástí života, ale život je zde jako něco nádherného. To všechno tam je.“

Účinkující

Skladby